Jo, klart intressant.
Man kan ju annars vara lite skeptisk mot böcker om olyckor, kan bli kvällstidningsjournalistik av det hela, men inte här. Den här har ett klart "Red for Danger"-upplägg.
I England hade man under större delen av 1800-talet ett flertal lokpannexeplosioner per år! Även omräknat per ånglok så låg Sverige en storleksordning lägre. Och som sas nedan så var flertalet exploderade pannor i Sverige av Engelskt ursprung.
Men boken beskriver också problemen, på 1850-60-talen så hade loken enkla säkerhetsventiler med vingmutter på hävarmen för att enkelt kunna justera samt SAKNADE MANOMETER! Inte att undra på att trycket blev för högt emellanåt.
Lite senare kom olyckor p.g.a. bristande underhåll att dominera. Man tänker inte på problemet att besiktiga en panna invändigt på den tiden. En oljig trasa i änden på en pinne antändes och stacks in i pannan. Och i ljuset från den sotiga lågan skulle man försöka bilda sig en uppfattning om pannan tänkte spricka snart!?!
Det var lätt för överheten att skylla på illvillig lokpersonal, men det var inte bara där problemen låg.
Dag B