Blank och fin! (Fordon: allmänt)
Nynäsgård september 2001
Nynäsgård september 2001
I fyndskick några år tidigare:
Hon ser bra ut fortfarande:
Bild från augusti 2016.
Det har faktiskt stått sig i 30 år ungefär. Värdet av inomhusparkering kan inte överskattas...
Injektor bränslepump. Injektor tillhörde ett tag Atlas Diesel men såldes till Bosch. Har emellanåt funderat på varför firman såldes till Bosch. Kan det möjligen ha handlat om någon sorts "Wiedergutmaschung" i samband med den s k Boschaffären där Amerika straffade Wallenbergarna?
Det fanns stabila köpare i Sverige av bränslepumpar så bristande efterfrågan kan knappast ha funnits. Volvo och kanske även Scania-Vabis övergick till att köpa CAV bränslepumpar.
Denna bild visar ett litet tjuvknep, kanske inte unikt men vet man inte om det så gör man det nu.
Det smala rödbruna staget till vänster i bild som går fram till bakom mässingspluggen är ett lossningshandtag, en "speta" till en KE styrventil. Den sitter på spaltfiltret till motoroljan, som 812:or är försedda med. Den har ett tandat spärrhjul och ett öra som "ingenting" normalt sitter i. Men då kan man alltså sätta en "speta" i den och så behöver man knappt böja sig ned för att dra spaltfiltret några varv, något som annars kräver en väldig massa akrobatik och därför kanske inte blir av!
Time: 232
SELECT COUNT(*) FROM mlf2_entries LEFT JOIN mlf2_akismet_rating ON mlf2_akismet_rating.eid = mlf2_entries.id LEFT JOIN mlf2_b8_rating ON mlf2_b8_rating.eid = mlf2_entries.id WHERE pid = 0 AND (mlf2_akismet_rating.spam = 0 AND mlf2_b8_rating.spam = 0) AND category IN (0, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 25, 14, 23, 19, 22, 24, 10, 21, 11, 12, 13, 15, 16, 26, 18, 20, 27)
Total time: 2561