Sentida händelser på Sst (Signaler/säkerhet)

av Svenne, Tuesday, June 02, 2015, 13:17 (3546 dagar sedan)

För några år sedan dök det här lysröret upp i västra änden av spår 3 på Sst strax efter U-tavlan. Det kunde då ses lysa med violett sken under kort tid i samband med avgång.
[img]http://i58.tinypic.com/108hd1d.jpg[/img]

I december -14 tillkom på samma ställe denna tavla.
[img]http://i57.tinypic.com/29zvf4i.jpg[/img]

Och alldeles nyligen den här "ljustavlan"/signalen, där stapeln är på väg i topp[img]http://i57.tinypic.com/izyx4i.jpg[/img]

Och här går stapeln i topp; pendeltåget drar iväg; tavlan slocknar.
[img]http://i60.tinypic.com/1ghkjm.jpg[/img]

Det vore intressant om någon ville beskriva syftet med de tre (för mig) förbryllande arrangemangen.

Sentida händelser på Sst

av Lennart ER Nilsson, Tuesday, June 02, 2015, 15:34 (3546 dagar sedan) @ Svenne

Det är olika prov av hjälpmedel för lokföraren att stanna tillräckligt noggrannt för de plattformsdörrar som kommer på Citybanan.
Den gula plåtskylten fungerar så att när jag stannar ska "ägget" vara mitt i fönstret på hyttdörren.
Den vertikala ljusskylten visar också hur exakt jag stannat, + - 50 centimeter är godkänt, stannar man för långt fram tänds även bokstaven B som i backa.

Dessa prov utförs bara på 214m långa X60-tåg.

Sentida händelser på Sst

av Svenne, Tuesday, June 02, 2015, 16:49 (3546 dagar sedan) @ Lennart ER Nilsson

Tack Lennart! Det var uttömmande och intressant. Är det så att den vertikala ljusskylten är mest förarvänlig? Hittills?

Sentida händelser på Sst

av Lennart ER Nilsson, Tuesday, June 02, 2015, 17:23 (3546 dagar sedan) @ Svenne

Inte enligt mitt förmenande, men bra som facit.
Jag använder mig endast av den vanliga U-tavlan och gula skylten.

Sentida händelser på Sst

av Gunnar Ekeving, Tuesday, June 02, 2015, 22:08 (3546 dagar sedan) @ Lennart ER Nilsson

Vet du något om det violetta lysrörets funktion?

Sentida händelser på Sst

av Baloo, Wednesday, June 03, 2015, 14:57 (3545 dagar sedan) @ Gunnar Ekeving

Det borde rimligtvis hänga ihop med de sensorer som mäter in det exakta läget fordonet stannar vid. Jag spekulerar alltså men det sitter en slags minikamera eller liknande på en stolpe på mittenbarriären där den andra utrustningen är placerad. Den är vinklad nedåt mot fronten och är den sensor som känner av på centimeternivå hur man har stannat. Kan tänka mig att den får hjälp i sin uppgift av detta lysrör genom att det t ex beror på hur mycket av lysröret som skyms av kopplet från sensorns position eller liknande. Jag vet som sagt inte säkert och så vitt jag minns fanns det inte heller någon närmare teknisk beskrivning av anläggningen då försöken inleddes i våras.

Sentida händelser på Sst

av Svenne, Wednesday, June 03, 2015, 15:32 (3545 dagar sedan) @ Baloo

Detta foto togs - liksom det inledande - 16/12/2011. Och jag hann tyvärr inte få upp kameran innan det slocknade. Sedan dess har jag aldrig sett det lysa, men det är ju numera ganska "skitigt".

[IMG]http://i61.tinypic.com/2z6t55x.jpg[/IMG]

Sentida händelser på Sst

av Lennart ER Nilsson, Thursday, June 04, 2015, 15:25 (3544 dagar sedan) @ Svenne

Om jag minns rätt så ingick denna manick i de första testerna av hjälpmedel för exakt stopplats,lokföraren skulle alltså kolla på "lysröret".

Det fanns i ett inledande skede också en vertikal ramp monterad i tunnelöppningen som med hjälp av en lasermätare visade fordonets placering.

Behöver jag tillägga att dessa leksaker var totalt meningslösa, i verkliga livet!