Sökes! Golvklinker till väntsal (Byggnad)

av Anders Eckerberg @, Wednesday, January 09, 2008, 21:35 (6262 dagar sedan)

Hej hej!

Är det någon som vet eller har ett lager liggande av det golvklinker som jag nog nästan vågar påstå var standard (SJ?) i väntsalar förr i tiden? Det ska vara det som är riktigt mörkrött med lite brun nyans och har måtten 150x150 mm.

Ska göra om lite i stationshuset i Lundsbrunn, så det kommer att behövas några kvadratmeter.
Eller det kanske finns någon som har en bättre idé hur man får bort flytspackel ovanpå klinker?

Hälsningar Anders Eckerberg, SkLJ

Sökes! Golvklinker till väntsal

av Granis, Thursday, January 10, 2008, 08:38 (6261 dagar sedan) @ Anders Eckerberg

Åtminstone det sistnämnda borde nog Rasmus Axelsson kunna svara på. Eller...? :-)

Moderna material? Tyvärrr...

av Rasmus Axelsson, Friday, January 11, 2008, 09:12 (6260 dagar sedan) @ Granis

Kunskapen om hur moderna material är allmänt låg inom byggnadsvårdsbranschen och så även inom byggnadsvårdsutbildningen. Jag har därför inte heller lärt mig hur flytspackel fungerar... någon färghandlare, målare eller spackelproducent skulle kanske svara på frågan. Om golvet är ursprungligt skulle jag i första hand föreslå att ni försöker få bort spacklet.

Jag skulle dock rekommendera STÖRSTA försiktighet vad gäller att använda moderna material i äldre byggnader och helst bör man avstå, just med tanke på hur man kan återställa åtgärden i efterskott. Satsa istället på av erfarenhet lätt reversibla (återställbara) material och åtgärder!

Sökes! Golvklinker till väntsal

av Erik Samuelsson, Thursday, January 10, 2008, 11:12 (6261 dagar sedan) @ Anders Eckerberg

Testa vibrerande skrapa! Finns olika märken och skrapor/spackel.

Antagligen ett helvetesjobb men att riva ut det gamla och lägga nytt = bad idea!

Finns ett gammalt originalgolv så tänk inte tanken att riva ut såtillvida inga andra möjligheter finns...

Intressant dock om någon vet lämplig leverantör för kompletteringar. Även gul klinkers var vanlig. Gärna också "böjar" och hörnbitar längs väggar.

Erik S

Sökes! Golvklinker till väntsal

av Per Wirback, Thursday, January 10, 2008, 19:04 (6261 dagar sedan) @ Erik Samuelsson

Detta golv finns att köpa nytt från Höganäs, inklusive sidobitarna samt hörn till den del som går upp på väggen med hålkälen ned mot golvet. Det ingår i Höganäs industrisortiment, så man får pressa bygghandlarna lite för att dom ska ta hem.
I Marielund på ULJ fick två resandetoaletter tillbaka sådant golv i sommras efter att under 20 år haft platsmatta.

/Per

Sökes! Golvklinker till väntsal

av Anders Eckerberg @, Thursday, January 10, 2008, 22:43 (6261 dagar sedan) @ Per Wirback

Hej igen!
Är det någon på ULJ som kan tänkas ha nån bild på resultatet från dessa två nyrenoverade toaletter i Marielund? Vore intressant att se hur det blev.

Hälsningar Eckerberg

Sökes! Golvklinker till väntsal - bild

av John Thoweman @, Sunday, January 13, 2008, 23:42 (6258 dagar sedan) @ Anders Eckerberg

[image]

Hej igen!
Är det någon på ULJ som kan tänkas ha nån bild på resultatet från dessa två nyrenoverade toaletter i Marielund? Vore intressant att se hur det blev.

Hälsningar Eckerberg


Ja, så här blev det på de två toaletterna som fick klinkergolv enl. golvens utseende innan plastmattornas tid.

Sökes! Golvklinker till väntsal - bild

av Erik Samuelsson, Monday, January 14, 2008, 12:27 (6257 dagar sedan) @ John Thoweman

Mycket trevligt!

En annars personlig favorit är vitt badrumskakel med specialutformning för exempelvis duschmellanväggar. Gärna kryddat med krom...

Erik S

Sökes! Golvklinker till väntsal - bild

av Johan S, Monday, January 14, 2008, 14:47 (6257 dagar sedan) @ John Thoweman

Lite gulbeige på väggarna nästa gång ni målar om och ett par svarta toalettsitsar så är illusionen fullständig...

Sökes! Golvklinker till väntsal - bild

av Per Wirback, Monday, January 14, 2008, 16:27 (6257 dagar sedan) @ Johan S

Nja....
Den vita väggfärgen är helt riktigt inte den rätta, vill minnas att den ena toaletten var ljusblå/ljusgrön från början, medans den andra som då var stådskrubb/tilltänkt pumprum var begie. Vad gäller toasitsarna så var den ljusblå till vänster på orginalstolen i huset när vi köpte det 1981, och den hade defintivt varit med ett långt tag redan då. Den gröna är ett "fynd" någonstansifrån men är av samma utförande som den ljusblå. Marielund fick rinnade vatten och avlop relativt sent, 1952 så det ska vara någon grad av "modernitet" här med dessa IDO:s toalett med spolknopp på sidan av tanken.
I Staionsföreståndarens toa på övervåningen var det dock IDO av samma modell men med svart backelitlock (som tyvärr för många år sedan gick i två delar i närkontakt med undertecknads rygg..)

/Per

Sökes! Golvklinker till väntsal

av Daniel Niklasson, Friday, January 11, 2008, 11:41 (6260 dagar sedan) @ Anders Eckerberg

I Verkebäck kunde vi hitta nytillverkade plattor av motsvarande utförande för renoveringen av bostadslägenhetens badrum (som givetvis hade rött kakekgolv). Dessa var dock något ljusare än orginalet men eftersom hela golvet (vilket inte blir så mycket i ett badrum inbyggt i huset 1953) skulle bytas så ansåg vi att det var acceptabellt.

Vi lade om golvet i väntsalttoaletten för ca 10 år sedan och då förde Höganäs fortfarande röda plattor i efterfrågat format.

mvh Daniel

Sökes! Golvklinker till väntsal

av mormorsgruvan, Friday, January 24, 2020, 11:24 (1864 dagar sedan) @ Anders Eckerberg

Flera typer HAR FUNNITS med måtten 150x150mm, tillverkade av bland annat skrombergaverken och hälsingborgs ångtegelbruk.
Har golvklinkern diagonal räffling? Hur många räfflor? tjocklek?

För att få bort flytspackel; prova att koka plattorna i vatten.