Otroligt mustigt magasin på CV rivs - något för museibana? (Byggnad)
För er som missade Pålsboda godsmagasin kommer nu här en blänkare om det [link=http://kartor.eniro.se/query?what=map&heading_exact=&mapcomp=;;;Mustigt%20magasin%20p%E5%20CV%20%D6rebro;;;;;;;;;1467699;6573100;1;0&mapstate=8;1467699;6573100;0;0;0;0;0&pis=1&rt90=1]mycket mustiga magasin på CV i Örebro[/link] som ska rivas senast 2009.
Jag vet inte mycket om magasinets historia, men det är drygt 50 meter långt och kanske 15 meter brett, och i trä. Panelen är rödfärgad och liggande, fönstren är gröna och spröjsade, på ena långsidan finns magasinsportar men det tycks även ha varit avsett för kunna köra in i vagnar i eftersom det finns en lämplig port för ändamålet på ena gaveln.
Jag återkommer med bilder, men jag är inte personligen inblandad denna gång... möjligen känslomässigt! Hugade intressenter får [link=http://www.jernhusen.se/templates/profilefinderNew.aspx?id=191]höra av sig till Jernhusen[/link] å det snaraste!
EDIT: Rättade länken ovan, den visade fel byggnad först...