Tågsamansättning till Eskilstuna på tidigt 80-tal (Fordon: allmänt)

av Rolf Segelström @, Wednesday, October 22, 2008, 22:50 (6023 dagar sedan) @ Niklas O

Jag har en gång åkt tåg från Stockholm till Eskilstuna på början av 80-talet. Dragkraft var ett Rapid lok och jag undrar nu vad det kan ha varit för vagnar efter. Nu har ju det kommit i H0 60-tals vagnar från NMJ och jag undrar om det var 60-talare som användes i tågen, eller om det var modernare 80-talarna. Kan tänka mig att tiden för detta kan ha varit runt vår / höst 80-82 kanske. För från 82-83 hade vi hyrbil på somrarna då åkte vi bil istället.


Niklas :o)

Hej Niklas!
Jag körde några tåg till "Smedstan" de åren. Loket var Ra och någon gång F. Vagnarna är knepigare eftersom jag är dålig på littera men jag gör ett försök.
Oftast medföljde en resgodsvagn av stål och veranda i ena enden. Den hade rundat tak och var ofta märkt TGOJ. Sj hade lika dan som följde med ibland. Det finns/fanns dieselfinkor med samma utseende. Vagnarna var B8 eller snarlikt (40 och 50-talsvagnar). En udda som gick var TGOJ vagn från 50-talet(?). 60-talsvagnar förekom men ganska sällan. Någon enstaka stor salongsvagn. Vagnarna var äldre än 60-talet som jag minns dem.
/Roffe


Hela tråden:

 

[x]
[*]