Sv/v 70-tal: Hedlandet. (Byggnad)
F d spår 2 var det som den gamla motorvagnen ENOK tog vid tågmöte. ENOK körde månd-lörd ett antal lokalsvängar, bl a Mariefred-Läggesta-Hedlandet, som inte annonserades i Sv. Kommunikationer.
(Bortåt i bild här ligger Läggesta.)
Ledsen Kurt, men i Hedlandet har aldrig förekommit tågmöten! Hedlandet har alltid varit lastplats. När Enok gick till Hedlandet på morgonen gällde ett undantag från säo att man fick vända på del av stationssträcka. Det fanns t o m ett undantag som gällde backande tåg vid de tillfällen Enok var ersatt av lok och vagn(ar).
På eftermiddagen gick Enok ända till Taxinge-Näsby och där blev det inte heller något tågmöte... jovisst när jag tänker på saken blev det möte "inom timmen" för Pt 309 men ett sådant möte är ju rent administrativt.