Vut-trafiken Sävsjöström - Lenhovda (Järnväg allmänt)
För övrigt hade inte Lenhovda nån egen personal. Det var en gubbe som åkte dit från sävsjöström med Zätan varje vardag för att hålla öppet godsexpeditionen så han åkte oavsett om det fanns vagnslaster eller ej.
Var det inte så att sista tiden (hur länge vet jag ej) innan nedläggning så kom det personal från Åseda till Lenhovda och att Z4:an då utgick från Lenhovda istället? Var möjligen Sävsjöström avbemannad sista tiden?
Har för mig detta varit uppe i någon tidigare tråd om vut-trafiken Sävsjöström - Lenhovda. En banstump som inte många av dåtidens järnvägsintresserade tycks ha fotodokumenterat då det är sparsamt med bilder därifrån, sen kan det ju förstås finnas massor av bilder hemma hos folk som aldrig visats.
Samma gäller Nässjö - Nybro, väldigt få bilder jag sett därifrån.